14 Kasım 2017 Salı

KÜBA HAVANA

“Hiçbir şey zekayı, seyahat etmek kadar geliştirmez.”

Fidel Castro için yazdığı bir şiirde, “Haydi gidelim, o çok sevdiğin yeşil timsahı özgürleştirmeye” diyordu Ernesto Che Guevara. Yeşil Timsah, Che’nin bu şiirinin de etkisiyle, Kübalıların ülkelerine verdikleri bir isim. Adanın şeklinin uyuyan bir timsaha benzetilmesi sebebiyle bu adı almış.

Uzak mesafelerdeki yerlere gitmek bazıları için zor görünür, hatta imkansızdır. Hele gideceğiniz yer Küba gibi bir ülke ise ! Bazen başıma bir şey gelir endişesiyle, bazen de planlama yapmadan hazır bir programa dahil olmak için turlar tercih edilir.

Gezmek, aslında özgürlüğün bir getirisi. Bu yüzden kendi başıma program yapıp, gezmek daha bir keyifli geliyor bana. Özgürce. Başımın estiği yere. Yeni yerler görmek, keşfetmek, daha önce konuşmadığın ve bilmediğin bir dilde anlaşmaya çalışmak, her biri ayrı bir deneyim

Aklımda her zaman diğerlerinden farklı olan, gitmek için fırsat kolladığım ve tutkuyla beklediğim yerler vardı. Küba benim için her zaman öyleydi. Fidel’in Küba’sını görmek, hala devrim’in izlerini taşırken orada bulunabilmek en büyük hayallerimden biriydi.

Orta Amerika’da Karayip Denizi’nde, dünyanın en büyük 7. Adası unvanını taşıyan, puro cenneti, sıcakkanlı insanların ev sahipliği yaptığı bu güzel ülkeyi sizlerle de paylaşmak istedim.

Biraz uzunca bir yazı oldu. Kahvelerinizi alın, koltuğunuza yaslanın ve öyle okumaya başlayın. Ve müziğide tıklayın ki keyfiniz iki kat olsun:))
TÜRK GÖRÜNCE TABİ :)

Küba son zamanlarda epey popüler oldu. 3 haftalık Küba gezimi anlatmaya başlamadan önce detayları verelim. çok merak ettiğim bu ülke henüz orijinalliğini korurken bir an önce gidip görmek gerekir diye düşündüm ve seyahat planları yapmaya başladım. Herkesin aklında tabii Küba’ya nasıl gidilir gibi bir soru belirebilir. Özellikle de yurt dışına sık çıkmayan ya da uzak mesafelere gitmeyenler, çekiniyor olabilir. Aslında Küba’ya gitmek 
birçok ülkeye gitmekten çok daha kolay. Özellikle vize açısından.Seyahat öncesinde birkaç aylık okuma süreci ülkenin kültürünü, geçmişini kavramanıza, bugünle karşılaştırmanıza yardımcı olacaktır. Adaya ilk ayak basanlardan rahip Bartolomeo de las Casas’ın “Yerlilerin Gözyaşları,” Eduardo Galeano’nun “Latin Amerika’nın Kesik Damarları,” ve Türkçesi 1968’de yayımlanan “Jean Paul Sartre Küba’yı Anlatıyor” isimli kitapları öneririm

KÜBA NASIL BİR YER
Küba, Karayipler’in tam ortasında yer alan 11 milyon nüfuslu bir ada ülkesi. Karayipler’in en büyük adası aynı zamanda. Başkent Havana’nın nüfusu ise 2 milyonun biraz üzerinde. Ülkenin acayip pozitif bir ambiyansı var. İnsanların yüzü hep gülüyor. Aynı dili konuşamasanız da herkesle bir şekilde anlaşabiliyorsunuz.
 • Küba’yı anlamak için öncelikle tarihini bilmek gerekiyor. Hemen özet geçeyim. Biliyorsunuz Küba dünyadaki son komünist ya da sosyalist devletlerden birisi. Küba 1898’de İspanya’dan, 1902’de de Amerika’dan bağımsızlığını ilan ediyor. Buna rağmen Amerika’nın Küba üzerindeki kontrolü, özellikle de Amerika destekli diktatör Batista döneminde devam ediyor. Küba o dönemde Amerikalı turistler ve şirketler sayesinde büyük paralar kazansa da bu gelir daha çok devlet yöneticileri ve zenginler arasında paylaşılıyor.
 • Fidel Castro, kardeşi Raul Castro, Arjantinli Ernesto Che Guavera, Camilo Cienfuegos ve diğer silah arkadaşları bu düzene isyan ederek birlikte Küba Devrimi’ni gerçekleştiriyorlar ve 1 Ocak 1959’da Batista’yı ülkeden kovuyorlar. Sonrasında öncelikle toprak reformunu gerçekleştiriyorlar. Ardından çoğu Amerikalı olan şirketleri devletleştirip ülkede sosyalist ilkeleri uygulamaya başlıyorlar. Amerika da buna tepki olarak Küba’ya ambargo uygulamaya başlıyor.
                                             1961’de Küba Devrimi’nin liderleri Che Guevara ve Fidel Castro. 
 • Fidel Castro, 1959’dan 2008’e kadar ülkenin başındayken, 2008’de yerini kardeşi Raul Castro’ya bıraktı. 25 Kasım 2016’da ise hayatını kaybetti ve Küba’da bir dönem sona erdi.

Gelelim masraflara, bu tur için cebinizden çıkacak net paraya bakalım. Ayağınızı ona göre uzatın.

Vize Pasaport: http://misiones.minrex.gob.cu/turquia
Küba vizesi almak İngiltere, Kanada, Schengen gibi vizeleri almaktan çok daha kolay. Türk vatandaşları, Küba’ya gitmeden önce Pronto Tour’un herhangi bir şubesine gidip 40 Euro ödeyip 5 dakika içinde vizenizi alabiliyorsunuz. Diğer bir seçenek ise, Air Canada dahil birçok havayolunun bilet ücretine vize bedeli de dahilmiş. O yüzden uçak biletinizi aldığınızda havayolunu arayıp sorun derim. Malum artık döviz fiyatları fırladı ve 40 Euro da neredeyse, az para değil.

Bireysel başvuruda bulunmak veya Ankara Küba Büyükelçiliği’ne gidip bizzat başvuru yapmak da mümkün. Eğer Ankara ikamet etmiyorsanız, kargoyla pasaportunuzu gönderip bankaya vize ücretini havale edip de alabilirsiniz. Her bir başvuru türünde vizeniz en fazla 2 gün içerisinde çıkıyor. yani vizeyle ilgili sıkıntı yok. 

Amerika bazen (su an artık sıkını yaratmıyor. fakat amerika bu ilerde ne yapacağı pek belli olmaz bunların) küba vize konusunda sıkıntı yaşıtıyor. eğer pasaportunuzda küba vizesi varsa amerikaya giremiyebilirsiniz. onada çözüm bulmuşlar. pasaportunuza ek vize kağıdı düzenliyorlar. böylece pasaportunuz da küba vizesi olmuyor. bunuda küba ankara başkonsolosluğundan temin edebilirsiniz

küba vize kağıdı
667    TL (2017) Pasaportunuz yoksa 10 yıllık ücret karşılığı. https://epasaport.egm.gov.tr/
60      TL Biyometrik resim.
40      EUR Vize
15      TL Yurt dışı harcı.
60      TL Seyehat sigortası.
2400  USD Tur ücreti 9 günlük kişi başı.
435    USD  Tur ekstraları kişi başı.

Kısaca size bu 9 günlük turlar'la KÜBA turu, pasaport ücretleri,vize, giderler, yemekler de dahil kişi başı  3100 - 3500 USD  arasında bir maliyet olacak, ören yerleri müze biletleri hariç. 

Kendiniz gidecekseniz eğer KÜBA'YA ,16 günlük bir turun maliyeti size, pasaport ücretleri,vize, giderler, yemekler uçak bileti, ören yerleri, ara transferler dahil 
kişi başı 1200 - 1400 USD   arasında bir maliyet olacak, ve tur paketlerınden 6 gün daha fazla gezmiş olacaksınız.  Artı 500 usd ise hediyer için ayırın derim :)

9 GÜNLÜK Turu satın almak pek akıllıca değil. Uçak biletinizi kendiniz alıp 16 GÜNLÜK kendi turunuzu yapmak daha cazip. Korkmayın dil bilmeseniz bile bu turu kendi başınıza yapabilirsiniz. Biraz cesaret.

OTEL İÇİN

UÇAK İÇİN
KÜBA'YA UÇAK BİLETİ İÇİN TIKLADil
Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır.
Türk Başkonsolosluğu    http://havana.be.mfa.gov.tr/Mission
Kurtarıcı, itfaiye, polis, ambulans  için tek numara var. 26811 arıyabilirsiniz.
Küba Pezosu (CUP)
Saat Farkı   http://www.saatkac.com/index.php?dCountry=Cuba
KÜBA ile saat farkımız 8 saat geriden takip ediyorlar.
Elektrik
Küba’da  110 w var, bu yüzden dönüştürücü götürün otel odalarında priz sayısı kısıtlı olabileceğinden yanınızda usb çoğaltıcı ve üçlü piriz bulundurun mutlaka.
Telefon
küba telefon kodu:+53 
Küba’dan Türkiyeyi aramak içinse 00 90 535 500 00 16 şeklinde arama yapabilirsiniz.
Uçuş Süreleri
İstanbul - Havana : 13 saat
PURO Bilgisi:
Küba’dan puro alabilirsiniz. KÜBA’DAN NE KADAR PURO GETİREBİLİRİM? Küba’dan faturasız olarak iki kutu puro alınabiliyor. Bunun üzerindeki sayılara gümrükte el koyuluyor. Faturalı olarak en fazla 2.000 Euro değerinde puro satın alabilirsiniz. Fakat valizinize fazladan koyarsanız bir sıkıntı olmayacaktır.
KÜBA Resmi Tatil Günleri
 • Küba Milli Günü (Küba Devrimi’nin Yıldönümü) 1 Ocak
 • Jose Martí Doğum günü 28 Ocak
 • Dünya Kadınlar Günü 8 Mart
 • İşçi Bayramı 1 Mayıs
 • Küba Ulusal Direniş Günü 26-27 Temmuz
 • Bağımsızlık Günü 10 Ekim
 • Antonio Maceo Ölüm Yıldönümü 7 Aralık
 • Noel 25 Aralık
KÜBA’DA PAZARLIK YAPILIR MI
İnsanların sıcak kanlı olduğu her ülkede olduğu gibi, evet Küba’da pazarlık yapılır. Tezgahlardan (hediyelik vb.) birşey alırken mutlaka yapın. Üzerinde 15 CUC yazan kitapları ve hediyelik eşyaları, genelde 3-5 CUC’a alabilirsiniz. Ancak restoranlar, barlar pazarlık dışı yerler. Bir de taksilere binmeden gideceğiniz yeri söyleyip mutlaka fiyatı önceden sorun. Evet, taksilerde de pazarlık serbest.

        
Bu çantaları 1,5 usd aldım
Bu plakaları tanesi 2 usd aldım
Kuba_Haritasi
KÜBA HARİTASI
YOLCULUK HAKKINDA
Küba’ya gitmek için Skyscanner’dan en ucuz uçak biletini seçin Küba uçak biletinizi önceden almak büyük ihtimalle ucuza almanızı sağlayacaktır. Yine de eğer uçak biletleri pahalıysa ve acele etmenize gerek yoksa birkaç hafta bekleyin. Fiyatların hareketlerini izleyin ve uygun olduğu anda Küba uçak biletinizi satın alın. Emin olun beklemekle kar marjınız 700 usd olabilir.

Türkiye’den geliyorsanız, Fransa veya Kanada aktarmalı olarak uçacaksınızdır. Büyük olasılıkla. Örneğin Fransa için transit vize gerekmiyor, fakat Kanada aktarmalı geliyorsanız Kanada için transit vize gerekecektir. Uçacağınız firmayla bunu teyit ettirin.


Küba’ya Gitmek İçin  Nedenler


 • Öncelikle gitme nedeniniz Dünya üzerinde tam sosyal devlet sistemine yakın en son kalan yerlerden biri olduğu için,
 • Yıllardır ambargo ve kısıtlamalara rağmen ayakta duran bir devletin insanlarının her şeye rağmen mutlu ve güler yüzlü olduğunu görmek için,
 • Her yerde klasik arabaları görüp onlarla günlerce gezmek için,
 • Dünyanın mercan kayalarıyla yapılmış olan tek katedralini görmek için (Havana Katedrali),
 • Dünyanın en kaliteli purolarını denemek için
 • Dünyanın en özel romlarını ve kokteyllerini ucuza içmek için,
 • Dünyanın kayalığa yapılmış en büyük resmini görmek için (Vinales Vadisi’nde),
 • Buharlı trenle şeker kamışı vadisine gitmek için,
 • Yılda iki kez Küba’da üretilen Plesenta’lı ve Aloe Vera’lı gece kremini alabilmek için,
 • Teknolojiden biraz uzak kalıp rahat nefes almak için Küba’ya gitmelisiniz.


Küba Seyahati Hakkında Öneri ve Uyarılarım

 • Güvenlikle ilgili endişeniz olmasın gayet güvenli bir ülke insanları da bir o kadar sıcak kanlı.
 • Küba geziniz için kesinlikle İspanyolca öğrenin biraz. Ben, oranın yerlisi olan insanlarla tanıştım onlarla birlikte gezdim. O yüzden bir süre sonra konuşulanları sözlük araştırması yaparak anlamaya ve hatta konuşmaya bile başladım. Tabii ki mükemmel değil ama derdimi anlatabilecek kıvama gelmişimdir ki İspanyolca gerçekten zor bir dil değil herşey yazıldığı gibi okunuyor.
 • Telefonunuza mutlaka çevrimdışı da kullanabileceğiniz bir harita indirin. Ben maps.me programını kullandım ve gayet faydalı oldu.
 • Ayrıca Google Translate’te İngilizce-İspanyolca çeviriniz olsun. yada yanınızda İspanyolca sözlük olsun büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Sokaklarda yanınıza gelip nereli olduğunuzu ve tahmin yürüterek yanaşmaya çalışanlara yüz vermeyin. Ya para bozmaya çalışırlar, ya puro ya da tur satmaya.
 • Amerikan Doları yerine Euro veya Kanada Doları götürün. Amerikan Dolarından %10 komisyon alınıyor. Amerikan menşeili kredi kartlarını kullanamıyorsunuz. Kredi Kartı her  yerde geçerli olmadığı için yanınıza yeterli miktarda nakit para alın. Ülke genelinde turistler için geçerli olan para birimi CUC kullanılıyor olsa da sokak satıcılarından meyve gibi ürünler almayı düşünürseniz CUP para birimini de gittiğiniz restaurantlardan para üstü olarak almaya çalışın. Bankada para bozdururken CUP vermeme ihtimalleri yüksek.
 • Küba’ya Türkiye’den gelirken ufak hediyeler hazırlayın yani ufak el kremleri kullanmadığınız size bol gelen ufak üst baş, ufak kokulu sabunlar… Tabii Küba’da zor bulunabileceğini düşündüğünüz ilaç gibi ufak şeyler olsun çantanızda. Bunları ev sahibinize tanıştığınız insanlara verdiğinizde ne kadar minnettar ve mutlu olduklarını göreceksiniz.
 • Küba’da 110 V elektrik kullanılıyor bu yüzden mutlaka yanınızda dönüştürücü adaptör bulundurun.
 • Özellikle şehirler arası yolculuklar için mutlaka yanınızda ıslak mendil, kağıt mendil ve hijyenik jel olsun.
 • Yanınıza ihtiyacınıza yarayacağını düşündüğünüz ilaçları alınız.
 • Deniz gözlüğünüzü ve şnorkeliniz yanınızda olsun, uzun süre kalacaksanız şampuanınızı yanınızda bulundurun, güneş kreminiz yanınızda olsun. Daha da fazla ekstra bir şeye gerek duymayabilirsiniz ama unutmayın burada bazı şeylere ulaşmak çok kolay olmuyor. Özellikle elektronik eşya bakımından mesela… 

Çocuklar çok uluslu devlet gibiler renklisi beyazı sarısı her çeşit küba'lı çocuk mevcut.
KÜBA'DA NEREDE KALINIR
Eğer turizm şirketi ile gelmiyorsanız zaten otelde kalmanızı asla tavsiye etmem. Küba’da yaşamın nasıl olduğunu görmek istiyorsanız mutlaka “casa” denilen yerel halktan insanların kiraya verdiği odalarında kalın. Sabahları 5 cuc civarında evde kahvaltı hazırlanır size. Böyle serpme kahvaltı gibi değil ama beni tatmin etti, özellikle de meyveler. (tropik olmalarından ötürü). Güzel meyve suları da hazırlarlar, ev usulü yumurta, ekmek, peynir, bal, reçel ile kahvaltınızı yapabilirsiniz. Casa tipleri biraz değişik. Bazı evlerin ufak avluları var. Odanız direkt aileden ayrı olur. yada benim kaldığım ev gibi iç içe yaşayabilirsiniz.
Merak etmeyin. Bütün Casalar devlet kontrolü altındadır ve gayet güvenlidir. 

Meybiyle tesadüfen karşılaştık. İyiki de karşılaştık. küba havana da elim kolum oldu.
Meybiyle biraz bizim havalardan, biraz onun havalarından günlerimiz geçti. salsa dersi bile aldım :)

Meybiyle gündelik işlerde de beraberdik. yeri geldi çalıştırdı yeri geldi dayak yedik :)

Meybiyle hayat güzeldi ona sonsuz teşekkürler...

Küba’da kalacağınız yerde çamaşır makinesi olan bir yer bulursanız orayı değerlendirin daha rahat edersiniz. Casa fiyatları yani çok fazla ücra ve hostel tarzı olmadıkça Havana’da konaklama 15 usd den başlıyor gecelik Santiago’da konaklama ise biraz daha uygun 10 usd’ye kalacak yer bulabilirsiniz. Benim kaldığım yer de oldukça merkeze yakındı.

Casaların konumları da önemli. Eğer şehir merkezi olan yerde kalmazsanız taksi veya collectivo dedikleri dolmuş tarzı taksi gideriniz olacaktır ve Küba’da taksiler birazcık turist avcısı. 15 dakıkalık yola 2 peso vereceksiniz. bunun dısındakılere guvenmeyın. ben bir sıkıntı yaşamadım havana merkezden kaldığım ev 30 dakika yürüme mesafesindeydi . dolmuşlar vardı 1 peso 2 peso ya gidiyordum.
Otelmi ev mi derseniz tabiki de ev derim. Kübayı gerçekten bu evlerde yaşıyorsunuz.
Küba’da oteller pahalı. 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı otellerin geceliği 390 usd den başlıyor. Gecelik en güzel entire home’ların gecelikleri bile (havuzlu villa tarzında) 190 usd yani. Ayrıca ev sahipleri çok iyi yani şimdiye kadar tanıştığım turistlerden hiçbirinden şikayet duymadım bu konuda. Akşam yemeği isterseniz onu bile hazırlayabiliyorlar dışarıda yemekten daha ucuza geliyor kaldığınız evlerde belli ücretler karşılığında salsa dersleri alabiliyorsunuz, ispanyolca dersleri alabiliyorsunuz. Size harita ile birlikte gezilecek görülecek yerler hakkında bilgi veriliyorlar. Bazı casalarda bisiklet kiralama imkanı bulunuyor. Ev sahibiniz İngilizce bilmeli biraz.

Casa Particular Nasıl Ayarlanır
Aslında Küba’daki her sokak casa particular dolu ancak kalınabilir standartlarda olan az yer var ve güzel yerler de zaten önden doluyor. Dolayısı ile Küba’ya gitmeden kalacağınız evi bulup, rezervasyon yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Küba’da yaşayan Emre ve Ece’nin kurduğu Yeşil Timsah isimli web sitesi Türkçe casa particular rezervasyon hizmeti veriyor. Sitede aile yanı konaklama, yarı müstakil, müstakil ve havuzlu villa gibi Küba’nın bir çok yerinde alternatifler var. Küba Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı çalışıyorlar. Rezervasyon yaparken belirli evler dışında ön ödeme yok. Casa girişinde ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. Küba’da tüm işler “yaparız, ederiz, hallederiz” şeklinde ilerlediği için herhangi bir durumda Yeşil Timsah’a ulaşabiliyor olmak hayat kurtarabilir. Ben bu siteden evimi ayarladım.


Küba bayrağından söz edelim. Küba’ya adım attığınız andan itibaren her yerde göreceksiniz bu bayrağı. Arabalarda, cocotaksilerde, yollarda, kıyafetlerde ve daha birçok yerde. Kübalılar bayrak aşığı bir millet. Beyaz, Mavi ve Kırmızı renklerden oluşmakta Küba bayrağı.
Bayraktaki Kırmızı üçgen insanın üç hakkını (özgürlük, eşitlik ve kardeşlik) ve vatanseverler tarafından dökülen kanları temsil ediyor, üçgen içindeki beyaz yıldız ise Küba halkının mutlak özgürlüğünü ve bağımsızlığını anlatıyor.
3 mavi şerit adanın üç bölümünü (batı,orta,doğu), 2 beyaz şerit ise bağımsızlık idealinin gücünü temsil ediyor.


KÜBA DA PARA HARCAMAK

Küba seyahatinizde, sizi şaşırtacak bir durum daha. Küba’da 2 ayrı para birimi bulunuyor. siz CUC kullanacaksınız. Turist parası olan ve değeri euro ile aynı olan. Başından söyleyeyim, Küba bence ucuz bir ülke değil. Yani evet her gece dışarı çıkmam standartları baya düşürürüm derseniz yine biraz daha uygun hale getirebilirsiniz ama şu da var burası Avrupa’da bir ülke değil. Yani Avrupa’da düşük standart sizi tatmin edebilir belki ama Küba’da düşük standartın nasıl olacağını hesaba katmalısınız, çünkü halk çok fakir. Yani gerçekten fakirler. Kimisi çok mutlu kimisi çok mutsuz. Genelde Küba’yı seviyorlar. Evet kimileri sistemi sevmiyor ama her ülkede olduğu gibi sistemi sevenler de var. Bu konu üzerine üzerine kaldığım evin sahipleriyle de, tanıştığım insanlarla da baya konuştum ve ortak olarak gelinen nokta Küba’nın değişeceği.

kuba cuc ile ilgili görsel sonucu

Küba’da para konusuna gelirsek yerel halkın kullandığı para CUP, 1 CUC 25 CUP değerinde yani arada size para olarak cup verebilirler genelde almaya çekinin bu parayı. Yani kullanabildiğiniz, kabul eden yerler oluyor. Ben çok fazla kabul etmedim yerel halkın kullandığı parayı ama şöyle bir durum var, devletin işlettiği yerlerde cup kullanmanız gerekebilir.
Biraz pahalı olabilir dediğim gibi Küba geziniz. Bir bira Havana’da 2 cuc civarı 33 cl klüpte.

Marketler ucuz arada temel ihtiyaçlarınızı marketlerden karşılayabilirsiniz , bankalarda da exchange yapabilirsiniz belirli büyük otellerde de exchange yapma imkanınız var. Kredi kartınızı kısmen unutun yani kullanabileceğiniz yerler oldukça kısıtlı kullanırsanız 100 e 3 cuc gibi bir komisyon oluyor yani öyle çok fazla değil.
Ben Havana’da para çekmek için atm kullanmadım Havana’da atm lerde master card göremedim ancak Santiago’da atmlerde master card amblemi vardı, eğer yüklü miktarda puro olcaksanız otellerden alın buralarda kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz. Yani nakitinizi mümkün olduğunca tutabilecek şekilde tutun.

Alışverişleriniz için, akşam yemeği ve eğlenceye çıkacaksanız, bunların hepsi için 50 cuc almanız yeterli olacaktır. Dediğim gibi gece klüpleri Türkiye’ye kıyasla daha ucuz. İyi klüplerde giriş ücreti olarak 5-10 cuc veriyorsunuz. Eğer kalabalıksanız şişe açtırın, bir şişe Havana Club 10-15 cuc civarına gelecektir.


Taksiler klüp çıkışı nerede olursanız olun sizi 5 cuc’a götürecektir. Öyle aşırı uzak değilseniz tabi. Yine de fazla söylerlerse kesinlikle pazarlık yapın. Bir başka konu da müzeler. Müze girişleri Küba’da genelde 5 cuc civarı. Havana’da, Santiago’da 3-4 civarında. Küba çok ucuz bir ülke değil bence dediğim gibi eğer ucuza tatil yapmak istiyorsanız standartlarınızı düşürmeniz gerekiyor.

Küba’da Şehirler Arası Ulaşım Nasıl Yapılır
Küba’da şehirler arası yolculuklar için: kalabalıksanız pazarlık yaparak özel araçlarla ve taksilerle anlaşabilirsiniz veya devletin Viazul isimli otobüs firmasını kullanabilirsiniz. Yada otogarlarda korsan dolmuş taksiler var pazarlıkla çok cüzzi fiyata şehirler arası yolculuk yapabilirsiniz.Ancak şunu unutmayın ki Viazul ile seyahat ederken bizdeki gibi bileti aldığınız gibi otobüse gidip bagaj verip numarası belli olan koltuğunuza oturamıyorsunuz.

Öncelikle Viazul terminaline gittiğiniz zaman check-in yapıp bagajınızı görevlilere teslim etmeniz gerekiyor. Kişi başı 20 kg. bagaj hakkınız var ve fazla bagajınız için az bir ücret ödüyorsunuz. (1 kg. = 0,25 CUC)

Gelelim koltuk numarası işine! Check-in yaptığınız zaman 20A, 30B gibi numaralar size verilen kağıt bilette yer alabilir sakın aldanmayın! Çünkü bu numaraların koltuk numarası ile alakası yok. Bu yüzden erkenden sıraya girin yoksa en arkada kötü yerlere kalabilirsiniz. Viazul’da erken gelen oturur sistemi işlemekte.Şehirler arası  fiyat bilgisini ve bilet satın alma işlemini www.viazul.com adresinden öğrenip satın alabilir veya işlemlerinizi şehirlerdeki Viazul terminallerinden yapabilirsiniz. Ayrıca ülke içinde uzak mesafeler için uçak da kullanabilirsiniz ama uçuşlar epey pahalı olduğu için Viazul en ideal ulaşım aracı. Sanırım Küba’da ulaşım için en ideali bu olacaktır.
Şehirler arası ulaşıma gelince
 • Viazul ile Havana – Trinidad (Tek Yön 1 kişi) 25 Cuc, 
 • Trinidad – Cienfuegos (Gidiş- Dönüş 1 kişi) 12 Cuc, 
 • Trinidad – Santa Clara (Tek Yön 1 kişi) 8 Cuc
 • Santa Clara-Havana (Tek Yön 1 Kişi) 18 Cuc.
Burada duyacağınız sözlerden biri “Burası Küba” Ulaşım konusunda da size bunu dedirtebilirler. International uçuşlar genelde Havana’dan oluyor bildiğim kadarıyla. Uçak biletleri turistler için baya pahalı. Santiago’ya gelmek için  270 dolar ödemek gerekli. Mesela yerel halktansanız bilet ücreti 10 dolar. Tabii ki siz pahalıya uçacaksınız.
Havana Havalimanı’nda 3 adet terminal var birincisi domestic için 2-3 int. 3 numaraya ineceksiniz. Buradan şehir merkezine taksi fiyatları fix 25 cuc dönüşte anlaşırsanız 20 cuc’a gelebilirsiniz hediye ıvır zıvırı dönüşte havalimanından alabilirsiniz. Eğer uçuşunuz uygun bir saatte ise Santiago’da havalimanından merkeze gidiş ve dönüşler 15 cuc. Dediğim gibi pazarlık yaparsanız belki düşürürsünüz. Havana’da 1 numaralı terminal ile 3 numaralı terminal arası yürümeniz gerekirse 
yürüyüş mesafesi 4-5 km .
Küba’da Şehir İçi Ulaşım
Küba’daki şehirlerde yerel halkın kullandığı otobüsleri kullanabileceğiniz gibi CocoTaxi, BiciTaxi veya yoldan geçen herhangi bir aracı durdurup pazarlık yapıp kullanabilirsiniz.


Hangisine binerseniz binin mutlaka pazarlık yapın. Örnek vermem gerekirse ben Eski Havana’dan Nacional Hotel’e, CocoTaxi ile (4 km. yol) 5 Cuc’a gitmiştim.

Küba’da taksilerle ilgili bir de önemli tavsiye. Kendinize oradayken sabit bir taksici bulun, şehir içi olmasa da havalimanına geliş-gidişlerinizde ya da plajlar veya Varadero, Trinidad gibi şehirlere ulaşımda tüm seyahat boyunca işlerinizi onunla halledin. Birisi Alfredo. Eski bir Fiat aracı var. Bir diğeri de klasik arabası olan Jose. 24 saat hizmet veriyorlar.
Alfredo: +53-539 290 26
Jose: +53-524 109 32
Ayrıca mutlaka klasik arabalarla 1 saat hem gündüz hem de hava kararınca mutlaka bir Havana şehir turu atın. ( 25 Cuc’a anlaşmıştık.)
Eğer taksiyle uzağa gidecekseniz kesin pazarlık edin. casalardan veya komşu casalardan gezmek için bisiklet kiralayabilirsiniz 10-15 cuc civarında günlük.Küba’da Bisiklet

Ben bisikletle gezmeninizi kesin tavsiye ederim. Bisiklette konfor aramayın tabii ki “This is Cuba” çünkü . Ama güzel, yorucu ve eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Kübalılar ve ArabalarKübalıların çoğu yolda arabalarını kendileri tamir ediyorlar. Kübalılar mükemmel teknisyenler. Kendinizi eski bir arabayı yolda vurdururken bulabilirsiniz. Yani çamaşır makinesi motoru takılmış bir araba bile görebilirsiniz.


En çok araba Havana’da. Santiago 2. en büyük şehir olmasına rağmen çok fazla araç yok. Santiago’da genelde kamyonlar var. Dolmuş kamyonlar. Onlar da baya ilginçti. Mülteci gibi hissetmek için kesinlikle kullanın. Zaten Santiago’da plaja kendi imkanlarınız ile gidecekseniz bunlara bineceksiniz. Ve en ilginç şey belediye otobüsünde bile reggae tone dedikleri hareketli müzikleri çalıyorlar.

Toplu Ulaşım Araçları

Küba’da Yeme İçme

Küba’da yemek için alternatifleriniz çok fazla. Devletin işlettiği Paladar’lardan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar her yerde her keseye göre yemek çeşidi mevcut.

Eğer ki domuz eti tüketiyorsanız yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasülye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor. Dedim ya her keseye göre yemek mevcut.

Örnek olarak 
 • Margaritta Pizza 2 Cuc – 5 Cuc, 
 • Et yemekleri 4- 15 Cuc, 
 • Tavuk yemekleri 3 – 9 Cuc, 
 • Deniz ürünleri türüne göre 6 – 13 Cuc arasında değişiyor.
Eğer sadece yerel para olan CUP ile satış yapan yerleri bulursanız şanlısınız (Tabii ki biraz da esmer olmak şartıyla) gerçek Küba’lıların yediği fiyattan yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Küba’ya gittiğiniz zaman Karayip mutfağının alıştığımız mutfaktan çok farklı olduğunu göreceksiniz elbette. yemeklerin içinde meyveler falan oluyor. Tropik tuzlu olması gereken yemeklerde tatlı ekşi bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Ben Küba yemekleri ile ilgili sıkıntı çekmedim, vejetaryenseniz zorluk çekebilirsiniz ama 

Küba’da ıstakoz yemeklerini kaçırmayın
Deniz mahsulü çok seven biri olarak kübada yediğim tüm yemekler beni tatmin etti. Fiyatlar yüksek olsa da porsiyonlar kesinlikle doyurucu oluyor. Karşınıza çıkan ıstakoz yemeklerini kesinlikle kaçırmayın. Istakoz yemekleri en ucuz restoranda 13 cuc civarında oluyor. Pahalı restoranlarda 25 cuc a kadar çıkabiliyor ki Türkiye’ye göre yine de kaçırılmaz bir fırsat. Eğer bir deniz mahsülleri hayranıysanız, yengeç, ahtapot, karides ile hazırlanan Küba yemekleri de mevcut.

       

Ben deniz ürünlerinin hepsini sevdiğim için 21 günün 15 günü deniz mahsülü yemişimdir. 4 gün abur cubur ve et ile geçmiştir. Pizzayı Kübalılar baya seviyor, bol bol pizza restoranı görebilirsiniz.  Bazı restoranlarda menüler İngilizce değil.Yani Küba yemeklerinin isimlerini öğrenene kadar Google Translate’e yükleneceksiniz.

                       
Özel bir kırmızı et göremedim… Eğer domuz eti seviyorsanız fena değil diyebilirim. Kesinlikle kızarmış muzu denemelisiniz. Küba’da patates kızartması yerine kızarmış muz geliyor ve ben bayıldım nedense. En sevdiğim Küba yemeklerinden oldu. Küba’da tatlı olarak özel bir şeyle karşılaşmadım. Meyveler çok güzel eğer bir tropik meyve severseniz baya tatmin edici mango ve ananaslar var.

Casalarda çok güzel local yemekler yiyebilirsiniz ama ıstakozları kesinlikle kaçırmayın:) Salata olarak çeşit yok üzgünüm. Sadece salatalık, domates ve pancar var. Pancar severler yaşadı.

Küba’da içecek ya da su yok diyorlar ve bence bu baya komik. Hatta ülkede su yok demek daha da komik. Ülkede kullanacak su da var içecek su da bolca var. Sabundu, şampuandı bunlarda var. (Kendinizinkileri unutursanız). Hani belki bazı çok özel şeylerinizi bulamayabilirsiniz deodorant gibi ama onları bile bu ülkede arasanız bulursunuz, çok kasaba hayatı olan yerlerde yaşamadıkça.

Su fiyatlarına gelince. Her yerde fiyatlar değişiyor. 500 ml kapalı suyu 0,50 – 1 Cuc arasında, 1.5 litrelik suyu 0,85 – 1,5 Cuc arasında alabilirsiniz. Nasıl mı oluyor?

Ben de bu işi sonradan çözdüm. Eğer esmerseniz ve İspanyolcanız varsa, biraz da Kübalıya benziyorsanız ucuza alırsınız. Şansıma Küba’daki son 7 günümde sudan kâr ettim. MEYBİ SAYESİNDE :)


Gelelim içki sevenler için Küba’daki alkollü ürün fiyatlarına. Malum Küba, Rom cenneti. Yalnız bu noktada çok önemli bir şey belirteceğim. Siz siz olun orada Bacardi adını anmayın.
Vakti zamanında Bacardi Batista’ya yardım ettiği için Küba’daki tek rom Havana Club olarak kalmış ve bunun haricinde Santiago de Cuba gibi iki üç farklı marka var.
Küba’da her yerde Rom satılıyor ve fiyat neredeyse sabit ve 3 Cuc. Bazı barlar ve restoranlar belli saatlerde özel indirimler yapıyor ve fiyatlar 1,5 Cuc’a kadar düşüyor. Lüks mekanlarda ise tabii ki bu fiyatlar 5-6 Cuc civarında. “Küba’da ne içmeden dönmemeliyim ?” diye sorarsanız
 • Havana Floridita’da (Nam-ı diğer Ernest Hemingway’in mekânı) Daiquiri Papa Hemingway
 • Vinales’de Pina Colada
 • Nam-ı diğer Ernest Hemingway’in mekânı
Küba yerel biraları nedir diye soranlar da olacaktır. Cristal hafif olan Bucanero ise daha ağır olan bira markaları. Tabii ki kahve denince de akla gelen ilk yerlerden biri Küba. Havana Plaza Vieja’daki Cafe el Escorial’de kahvelerinizi çektirebilirsiniz ve kahve kokteyllerinin tadına bakabilirsiniz (500 gram çekilmiş kahve 6,75 Cuc, çekilmemiş isterseniz 6,5 Cuc. Kahve kokteylleri ise 2 – 3 Cuc arasında değişiyor).
Ayrıca kapalı paketlerde satılan Cubita ve Serrano gibi kahveleri marketlerden satın alabilirsiniz.
En iyi kulüplere 5 ya da 10 CUC karşılığında girebiliyorsunuz. Buraya bir not düşelim, mekan çıkışında taksi kullanabilirsiniz. Eğer kaldığınız yer çok uzak değilse 5 CUC civarına da çıkışta otele ya da eve taksiyle gidebiliyorsunuz. Küba gece hayatının sabit masrafları bu şekilde.

                                 

Küba plajlarında coconut süt içiniz! Rom ile yapılan bütün kokteyller güzel . Küba’da mojitolar gerçekten güzel .Pina colada kesinlikle için hatta tatlı yerine pina colada içiniz, harika! Oldukça fresh. İçtiğim her yerde çok keyif aldım. 

KUBA MOJİTO ile ilgili görsel sonucu    KUBA içki ile ilgili görsel sonucu
Küba gece hayatının en önemli aktörlerinden biri elbette ki romlar… Zaten rom olarak en iyisi havana club 1-3-7 ve sanırım 15 yıllık gördüm. 15 yıllık olanı bay üst bir segment sanırım yani çok üst segment romlar var ama fiyatları 100-200-300 dolar civarı. 3 yıllık olan fena değil. 1 yıllık biraz sert. 7 yıllık en keyiflisi diyebilirim.

Havana Şehri


Aslında Havana’nın asıl olayı turistik yerleri görmekten çok oralı gibi yaşamak.  Zira asıl hayat ara sokaklarda yaşanıyor. :) Ben Kübalıların Habana Vieja dedikleri Eski Havana’nın ve kaldığım mahalle olan Vedado’nun arka sokaklarında dolaştım hep. Turistlerin hiç olmadığı yerler. Alışık olmadığınız tipte yerler gibi görünebilir ama sokaklara girmeye, halkın arasına karışmaya, sohbet etmeye hiç çekinmeyin.
Kübalı kadınlar
Tabi güzel kızlarda var
Malum Küba’da internet biraz sıkıntılı. O yüzden yerini yönünü kolay bulmak isteyenler için bir de tavsiyem var. Akıllı telefonlar için Gallileo Pro diye ücretli bir uygulama var. Gerçek bir hayat kurtarıcı. En güzel tarafı, internet yokken de çalışması. Yani haritayı bir kere yüklüyorsunuz, sonra hep telefonunuzda kalıyor. Tabii internet yokken yapamıyor ya da yol tarifi veremiyor ama kare kare sokaklarda yönünüz çok kolay bulmanıza yardımcı oluyor.
ESKİ HAVANA
Havana fotoğraflarında en çok gördüğünüz yer işte burası. Eski Havana’yı turistik olan ve olmayan diye ikiye ayırabiliriz. Turistlerin olmadığı ara sokaklar çok güzel, çok hareketli. Daha bakımlı binaların, sıra sıra restoran ve barların olduğu turistik sokaklarsa kanımca çok da iç açıcı değil.Tabii her yere yayılan neşeli müzikleri saymazsak. Yoğun turizmden halk da nasibini biraz almış. Genel olarak Kübalılar çok güleryüzlü ve neşeli olsa da buradakiler pek öyle değil. Purolarıyla poz veren, geleneksel kıyafetleri içindeki sempatik teyzeleri de burada bulabilirsiniz.

Eski Havana’da turistlerin olmadığı hareketli ara sokaklar


ESKİ MEYDAN
Eski Havana’daki bu meydanın İspanyolca ismi Plaza Vieja. Şehrin en eski meydanlarından birisi. Meydanı çevreleyen binalarda vakti zamanında Havana’nın en zenginleri yaşıyormuş, balkonlarından meydanda olup bitenleri izliyorlarmış. Şimdi tamamen yenilenmiş. Avrupa’daki tertemiz, pırıl pırıl meydanlardan bir farkı yok ama Havana havası da yok. Zaten Benetton gibi uluslararası markaların mağazaları bile açılmış ama yine de gidip bir çay, kahve molası vermek iyi olur.
Plaza Vieja
Vieja meydanında yemek yiyebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar bulunmakta ve Camara Obscura bu meydanda yer almakta. (Giriş 2 Cuc) Binanın en üst katından 360 derece Havana’yı görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Bu “Camara Obscura nedir?” diyecek olursanız

Camara Obscura havana ile ilgili görsel sonucuCamara Obscura havana ile ilgili görsel sonucu
Tepede duran bir dürbün sistemi şehrin 360 derecelik görüntüsünü alt katta bulunan karanlık odadaki merceği andıran beyaz bir perdeye yansıtıyor ve şehri gözetleyebiliyorsunuz. Gerçekten farklı bir deneyim tavsiye ederim. Vieja meydanında yer alan mekanlarla ilgili tavsiyelerimi de hemen aktarayım.
Kesinlikle Factoria Plaza Vieja’da şiş tavuğun yanında kendi yaptıkları birayı tatmanızı tavsiye ediyorum. Bu mekanın hemen karşısında ise enfes kahvelerini tadabileceğiniz Cafe el Escorial bulunmakta.
Eğer ki kahveye aşıksanız ve Türkiye’ye getirmek isterseniz erken saatlerde gelip taze taze kahve çektirebilirsiniz. Akşam saatlerinde maalesef tükeniyor. Factoria Plaza Vieja’nın hemen yanındaki Cafe Bohemia’da portakal suyu ile yapılan harika tavuğu denemelisiniz.
PLAZA DE ARMAS
Eski Havana’nın bir diğer eski meydanı da burası. Vakti zamanında şehrin en önemli meydanlarından birisiymiş. Şimdi de turizmin merkezlerinden birisi. Meydanın bir kısmında ikinci el kitaplar satılıyor. Bu arada küçük bir bilgi: Latin Amerika ülkelerinde şehrin ana meydanlarına Plaza de Armas deniyor.. Burada yer alan eski eşyaların satıldığı pazarda aklınıza gelmeyecek birbirinden güzel şeylerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin japon malı minik casus fotoğraf makinesinden antika saatlere, Ernest Hemingway imzalı kitaplardan National Geographic’in ilk sayılarına kadar neler var neler.
NEPTUNE CADDESİ
Havana’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde Neptune Caddesi. Havana’nın merkezini Eski Havana’yla birleştiren caddelerden birisi. Bence 2-3 katlı tarihi binaları ve caddeden durmadan geçen rengarenk klasik Amerikan arabalarıyla Havana’nın en fotojenik yerlerinden birisi.
Küba arabaları
Şehirdeki en güzel araba fotoğraflarını burada çekeceğinize emin olabilirsiniz.
MALECON
Burası için Havana’nın kordonboyu diyebiliriz. Tam 8 km’lik bir sahil yolu. Her akşam genç, yaşlı, çoluk çocuk tüm Havana halkı buraya akın edip mutlu mesut vakit geçiriyorlar.Eski Havana’dan başlayıp 8 km boyunca Vedado’ya kadar devam eden sahil yolu kesinlikle gün batımı izlemelisiniz. Zaten eliniz mahkum her türlü Malecon’u göreceksiniz.
MALECON HAVANA ile ilgili görsel sonucu
ATATÜRK BÜSTÜ
Atatürk gibi bir lidere sahip olduğumuz için gurur duymayalım da ne yapalım. Ta Küba’larda, Havana’da bile büstü var. Bizde bazı insanlar hala kıymetini bilmezken dünyanın birçok yerinde büyük saygı gören bir lider. Büstün üzerinde dünyanın ve bugünlerde özellikle ülkemizin ihtiyacı olan, Atatürk’ün “Yurtta barış, cihanda barış” sözleri yazıyor.
İlgili resim

DEVRİM MEYDANI
Hani Küba fotoğraflarında kocaman bina duvarının üstünde Che’nin resminin olduğu yer varya, işte orası Devrim Meydanı, İspanyolcasıyla Plaza de la Revolucion. Gerçekten devasa bir meydan. Fidel burada 1 milyon kişiye hitap ettiği konuşmalar yapmış kaç defa. Meydandaki İçişleri Bakanlığı Binası’nın üzerinde Che Guevara’nın, Ulaşım Bakanlığı’nın binasının üzerinde de Camilo Cienfuegos’un dev resimleri var. Devrim Meydanı’nın diğer tarafında ise Jose Marti’nin heykeli ve anıtı yer alıyor.
Turistlerin Devrim Meydanı’na gelmesinin en büyük sebebi, Che Guevara’nın bu resmi önünde fotoğraf çektirmek.Onu dışında yapacak hiçbir şey yok.
SAN LAZARO CADDESİ VE ÇEVRESİ
Turistik olmayan ama mutlaka geçilmesi gereken bir diğer cadde de burası. Aslında kolonyal dönemde Havana’nın en önemli caddelerinden birisiymiş. Cadde üzerinde güzel binalar var ama asıl gitme sebebi bu cadde ve civarındaki sokaklarda Havanalıların günlük hayatlarına tanıklık etmek.
Küba Havana
VEDADO VE MİRAMAR
Vedado ve Miramar, Havana’nın şehir merkezine 10-15 dakika uzaklıkta mahalleler. Geniş ve ağaçlı sokakları, kolonyal dönemden kalma villaları var. Şehrin en şık restoranlarıyla en popüler gece kulüpleri de genellikle Miramar’da bulunuyor. Havana’daki büyükelçiliklerin çalışanları da genelde Miramar’daki villalarda yaşıyor. Vedado, Havanalılar’ın günlük hayatlarını gözlemlemek için de kesinlikle en iyi yerlerden birisi.

SANTA MARİA DEL MAR PLAJI
Evet, doğru bildiniz, Havana’da en sevdiğimiz yerlerden birisi burası oldu. Birçok turist farkında bile değil ama Havana’nın doğusunda mükemmel plajlar var. Benim tercihim Santa Maria Del Mar Plajı oldu. Zira turist sayısı çok az. Genellikle Kübalılar takılıyor. Bembeyaz kum, turkuaz deniz, canlı Küba müzikleri ve lezzetli kokteyller olduğunu düşünün. Nasıl geliyor kulağa.
Havana plaj
Karayipler’de denize ilk defa girmek heyecanlı. Suya çok güzeldi. Ne sıcak ne soğuk, tam kıvamında. şubatta denize girmek mühteşemdi.
Santa Maria Del Mar Plajı’nda şezlong ücretleri kişi başı 2 CUC. Mojito ve pinacolado 4’er CUC. 
Havana’dan Santa Maria Plajı’na taksi ücreti olarak genellikle 25-50 CUC arası istiyorlar ama pazarlık yapınca 15 CUC‘a da götürüyorlar. Kübalı arkadaşlar edinirseniz çok daha ucuza da gidebilirsiniz. Size tavsiyem plaja bir gün mümkünse üstü açık bir klasik Amerikan arabasıyla gitmeniz.
Havana içi ulaşımda  genellikle taksi, dolmuş, belediye otobüslerini tercih ettim. Belediye otobüsleriyse sudan ucuz. Sanırım kişi başı TL cinsinden 20 kuruşa filan geliyordu. Halkın arasına karışmak için çok iyi bir seçenek. pek başka binen turist de yoktur. O yüzden otobüstekiler her defasında beni görünce şaşırmış, garipsemiş ama gülümseyerek baktılar.
LA CASA DE LA MUSICA DE MIRAMAR
Küba’nın en meşhur salsa gruplarını izlemeden dönmeyiz diyorsanız gidebileceğiniz en doğru adres La Casa de la Musica olacaktır. Kentin bu ünlü salsa kulübünün başkent Havana’da iki şubesi bulunuyor. Giriş ücreti kişi başı 15 CUC olan kulübün Miramar bölgesindeki şubesi Eski Havana’dakine nazaran çok daha şık ve popüler.


LA CASA DE LA MUSICA DE MIRAMAR ile ilgili görsel sonucu
VARADERO
Küba’nın Havana’dan sonra en çok turist çeken yeri Varadero. Özellikle de güneşe ve sıcağa hasret Kanadalı ve Kuzey Avrupalı turistlerden büyük ilgi görüyor. Sebebini de açıklayayım. Varadero, 20 km uzunluğunda, ipince bir yarımada. 20 km boyunca da beyaz kumlu bir plajı var. Bu plaja da sıra sıra oteller dizilmiş. Antalya’da Kemer veya Beldibi’ndeki oteller bölgesini düşünün. Aynen öyle bir yer. Çok turistik. Neredeyse hiç Kübalı da yok.  Tamam, plajı güzel olabilir ama Havana’nın plajı çok daha iyi. GİTMEYE GEREK YOK...
PLAZA DE LA CATEDRAL 
Bu meydanda bir kaç kafe ve Havana Katedral’i yer almakta. Kristof Kolomb’un naaşı yıllarca burada kaldığı ve dünyada denizden çıkarılan mercan kayalarıyla yapılmış tek örnek olduğu için ziyaret edip görmeye değecek bir yer.
Havana_Katedrali
HAVANA CLUP MÜZESİ
Armas meydanından sahile inip Vieja istikametine doğru yürürseniz Havana Club müzesine ulaşabilirsiniz. (Giriş 7 Cuc) Havana Club’ın tarihçesini rehber eşliğinde öğrenme şansınız var. Eğer ki Plaza Armas’dan çıkıp sahilde Vieja’nın ters istikametine doğru ilerlerseniz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün büstüne ulaşabilirsiniz. Düşünün. Küba’da.

Havana Club müzesi ile ilgili görsel sonucu


Hotel Nacional
Buraya mutlaka gitmeli yemek dans manzara on numara. 5 yıldızlı Hotel Nacional De Cuba yanıbaşında yer alan geleneksel bir konuk evidir. Art-deco mimarisinin bir örneği olan bu otel 1930 yılında açılıp 1992 yılında tamamen restore edilmiştir.
10 dakikalık yürüyüşle Castillo de San Salvador de la Punta, La Colmenita, Castillo de la Real Fuerza‘ya varabilirsiniz. Havana şehir merkezine sadece 30 dakika uzaklıktadır.
Otel restoranlara, hayvanat bahçesine yakındır.
Restoranda Amerikan yemekleri servis edilir. Soğuk içkiler servis edilen kafe barda romlarınızı alıp rahatlayabilir manzaranın keyfini burada çıkarabilirsiniz.ayrıca gece burada sow ve gösteriler oluyor kaçırmayın derim kızlar bir harika:) ayrıca tüm tanınmış kişilerin hepsi bu otelde kalmış ve kalıyorlar.
Jose Marti Intl Havaalanı'na arabayla 20 dakika uzaklıktadır.
Hotel Nacionel
HAVANA LİBRE
Havana Libre otelini de görün derim. Çünkü buranın manevi bir hikayesi var. Devrim öncesi adı Havana Hilton olan devrim sonrasında ise Hilton adının özgür anlamına gelen Libre ile değiştirilip Havana Libre Oteli olarak kullanılan bu oteli Fidel devrimin hemen sonrasında bir süre ofis olarak kullanmış.
Havana Libre ile ilgili görsel sonucu
EL CAPİTOL
Washington DC’deki Capitol’ün aynısı ama Kübalılara göre “Bizim El Capitolio’muz Amerika’dakinden daha güzel ve büyük.” diyorlar. MUSEO DE LA REVOLUCİON
Küba’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesi. Devrim ruhunu hissetmek için Devrim Müzesini gezmeniz bence şart. Yapı iki binadan oluşuyor.

Giriş kişi başı 8 Cuc. Bileti aldığınız ve gezeceğiniz ilk binada devrimle ilgili haritalar, Che’nin gitarı ve diğer devrimcilerin özel eşyaları ile birlikte devremin hikayesi yer almakta.
                          Devrim_Muzesi
                                                                                                    Havana Devrim Müzesi
Fidel’in kullandığı jipler, devrimde kullanılan diğer araçlar ve en önemlisi Granma teknesi yer alıyor. Ayrıca Fidel Castro’nun halkı için yaptırdığı devrim ateşi 1989 yılından bu yana bu binanın önünde yanmaktadır.


CALLE OBİSPO
Gelelim Havana’daki en hareketli caddeye. Obispo caddesi baştan sonra gençlerin ve turistlerin uğrak yeri. Ünlü yazar Ernest Hemingway’in favori mekanlarından olan El Floridita dışında bir çok hediyelik ürün alabileceğiniz dükkanlar, restaurantlar ve barlar burada. Yemek yerken emin olun ki canlı müzik dinleyeceksiniz ve çevrenizde Salsa yapanlar olacak bunlara hazırlıklı olun.
Bu caddede önerebileceğim mekanlar ise Yabaguanex. Restaurant’da sabah kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ben genel olarak akşam yemeklerini Vieja’da yedim. Fakat Obispo caddesi üzerinde bir çok restaurant mevcut.
calle-obispo
Calle Obispo
PINAR DEL RİO VİNALES
Pınar del Rio, Havana’dan otobüsle 2,5 saat uzaklıkta bir yer. Sadece otobüsten gördüğüm üzere şirin ve küçük bir yerleşim yeri olduğunu söyleyebilirim. Vinales’i anlatmak gerekirse buraya vaktiniz var ise bir gece konaklayacak şekilde gelmenizi öneririm.
Vinales vadisi kaya yapısıyla özel bir yer. Neden önemli diyecek olursanız bu kaya yapısı dünyada sadece iki yerde varmış. Biri burada diğeri ise Çin’de.
Vinales Vadisini yemyeşil doğasının haricinde ünlü eden olaylardan biri de Dr. Antonio Nunez Jimeniz’in burayı keşfettikten sonra Fidel Castro ve Celia Sanchez’le görüşüp 80X120 metre boyutundaki kayalığı temizleyip tarih öncesi insanlığı betimleyen resim çizmeyi istemesi.
Bu fikre sıcak bakılır ve 1959 yılı Eylül ayında kayanın dış yüzeyi boyanmak üzere temizlenmeye başlanır. 1960 yılı Mart ayında boyama işlemine başlanır ve yaklaşık dört yıl sonunda bu manzara ortaya çıkar
Vinales_Vadisi
Vinales Vadisi
Not: Yapılan bu şaheser dünyada kayalığa yapılmış en büyük resmi olarak bilinmektedir.
MUSEO DEL CHOCOLATE

Burayı müze olarak çağırmak abartılı olmakla birlikte, Küba'da çikolata üretiminin geçmişi ile ilgili bazı ilginç eserler var. Café Fábrica de Chocolate olarak adlandırmanız daha uygundur, çünkü sıcak çikolata veya soğuk çikolata ikram etmek için tesisin arka tarafında yapılan çikolataları izleyebilirsiniz. Çikolatanı içebileceğiniz iki oda var - biri klimalı, diğeri ise çoğu ziyaretçinin özlediği tesislerin arkasındaki küçük bir avlu. 2003 yılında açılan "Museo del Chocolate" da, lezzetli zanaat çikolatalarını tek başına veya kutuyla satıyor.

                                         havana çikolata müzesi ile ilgili görsel sonucu

ŞEKER KAMIŞI
evet kübada diğer meşhur olan şey şeker kamışı suyu. bizim simitçiler gibi heryerdeler için derim.KÜBA TÜTÜNÜ VE KÜBA PUROSU ALIŞVERİŞİ

Pinar del Rio tütün işinde bir numaraları özelleşmiş bir bölge. Tütünü burada üretip, yapraklara sarıp Küba purosu yapıyor, dinlendirip gene buradan ülkenin dört bir yanına (ve turistler + kaçakçılar sayesinde) dünyanın dört bir yanına yayılorlar. O kadar fazla çeşit tütün var ki; ancak özellikle Pinar del Rio’nun Vuleta Abajo bölgesi tütün yetiştirmenin altın standardı. Zira bu bölgede her çeşit tütün yetişiyor! Tütün iki şekilde yetiştiriliyor ; gölgede (sera yardımı ile) ve direkt güneşte. Gölgede yetiştirilen tütün çeşitleri daha çok puroyu sardıkları yapraklarda kullanılıyor. Güneşte yetişen tütün ise 4 ana çeşidi ile direk puronun içilen kısmına gidiyor.


Kübada puroya dönüşen tüm tütünler elle toplanıyor, purolar tek tek elle sarılıyor, kurumaya bırakılıyor ve gene elle özel nem tutan kutulara diziliyor. Yani tüm süreç elle yapılıyor. Bir tütün tohumunun puroya dönüşmesi en en hızlı bir yılda oluyor. Bunu bilince tanesine 10 dolar civarı fiyat istemeleri şaşırtmıyor. Bizim turumuzda yerel bir tütün üreticisi bizi tarlalarında ve tütün kurtuma (tütün yapraklarını kurutup puronun sarılmasında katman olarak kullanıyorlar) depolarını gezdirdi; puro sarmayı gösterdi ve sarıp kuruttuklarından denetti. Kübanın nemden dolayı 50 derece gibi hissedilen 30 küsür dereceli havasında kulübemsi tütün yaprağı kurutma bölümüne girince serinliğe inanamadım. Üstelik tütün kurutulan kısımların çatıları beton yerine muz ağacı yaprağındandı! Adanın ilk yerlilerinin evlerini yaptığı malzemeden yani.Aslında sayısız çeşit Küba purosu var ancak Cohiba, Monte Cristo, Partagas, Romeo y Julietta gibi klasikleri denemeden olmaz. Pek çok puro mağazasında tüp içinde tek olarak veya kutularda karışık çeşit olarak puro alabilirsiniz. Biz hem Havana’da resmi mağazasından aldık, hem karaborsa merdiven altı üretimden, hem de tarlalardan.FİYAT KALİTE DURUMLARI 

 • Asla asla ama asla otellerden (5 yıldızlı, 4 yıldızlı) barlardan almayın zira fiyatına 50%’ye yakın acımadan ekliyorlar.
 • Küba’da kötü puro, kötü tütün diye birşey yok. Ancak kötü sarılan, veya sarıldıktan sonra nemli tutulmadığı için içtikçe yaprakları tek tek ayrılan ve zorluk yaratan puro diye bir şey var.
 • Havana’daki resmi tütün dükkanlarından alırsanız gerçekten iyi korunmuş ve harika içimi olacak purolar alırsınız. Ki ben pek çok favorimi buralardan aldım. Ancak kredi kartı kavramı Küba’da çok uzaylı kalıyor. O nedenle 5% komisyon var.
 • Gittiğiniz turlarla Pinar del Rio bölgesindeki yerel üreticilerden alırken mutlaka deneyin. Denetmek burda çok normal bir uygulama. Beğendiğiniz çeşitleri alın ve birer ikişer alın. Zira bu yerel üreticiler size çok uygun kutularda vermiyor. Eve götürünce kuruma riski var. İlla buralardan alacağım derseniz; güzel bir puro saklama kutusuna yatırım yapın.


 • Kaçak üretilen alacaksanız olaylar genelde şu şekilde ilerliyor.. Bir yerel çat pat İngilizce ile size yaklaşıp “el cooperativo” görmek ister misiniz diye soruyor. Bu kooperatifler ortak yaşama ve merdiven altı üretim yapma (takılar, purolar, dondurma vb  aklınıza ne gelirse) mekanları. Daha çok 25+, az çok dünyadan haberi olan, İngilizce anlayan ve ülke ticarete açılınca milyoner olacak grup bu arkadaşlar bence. Çok girişimciler, çok esnekler ve sizi sıkmadan darlamadan ne istediğinizi anlayıp ona yönelik satış yapma derdindeler.
 • Faturasını saklamadan kişi başı 50 adet puroyu bavula atmak serbest. Üstü için fatura lazım. Bence devlet cooperativo’ların baya farkında ve destekçisi. 
 • Freeshop’larda da şehir içi resmi dükkan fiyatına çok güzel çeşitte purolar var. Alışverişi son ana bıraktıysanız üzülmeyin.


 • Bavulunuzu kitleyin. uçakta valizinizden purolar uçabilir aman dikkat.


KÜBA VE PURO GERÇEKLERİ

Küba tatilinde rom ve puro ile haşır neşir olduğumuz doğrudur. Gitmeden önce puro hakkında fazla bilgimiz yoktu. Ama dönüşte puro gerçeklerini ve tüm detaylarını öğrenerek döndük.

Küba, sahip olduğu toprağı ve iklimi sebebiyle dünyanın en özel tütünlerinin yetiştiği coğrafyadır. Küba purolarının ünü dünya çapındadır. Küba’ya gidildiğinde bu purolardan bir iki tane denenmesi gerekir. Ancak dikkat edilmesi gereken konular var.

Küba’da sokakta sürekli yanınıza puro satmak için yanaşacaklardır. Sorduğunuzda fabrikada çalışan bir tanıdıkları olduğu, onun bu puroları çaldığı ya da ikramiye olarak aldığını söyleyecektir. Bunların hepsi yalan. Ne kadar inandırıcı konuşursa konuşsun Küba gibi merkezi otoritenin çok güçlü olduğu ve fabrikaların polis tarafından denetlendiği bir ülkede bu imkânsıza yakın bir olasılık. Çok ısrarcı olabileceklerinden böyle kişiler yanaştığında sigara/puro içmediğinizi söylemek en akıllıcası.

Küba’da puroyu almak için en doğru adres “la casa del habanos” denilen devlet mağazalarıdır. 

Varadero gibi çok turistik yerler dışında fiyatlar sabittir.

Alacağımız yeri bulduk, peki hangisini alacağız bu kadar çeşidin arasından derseniz

 • Cohiba ülkenin en ünlü markasıdır. Fidel’in kullandığı marka olması ve yüksek kalitesinden dolayı fiyatları baya yüksektir. Siglo II yeni başlayanlar için ideal bir seçimdir, orta sertlikte aromatik bir içimi vardır. Adet fiyatı  9,75 CUC’tur.
 • Montecristo bir diğer ünlü puro markasıdır. Montecristo No #2 ucu sivri şekliyle markanın en ünlü purosudur. Orta-Yoğun sertlikte, son derece aromatiktir. Fiyatı 9,65 CUC’tur. Ancak uyarmakta fayda var, bu puro çok ünlü olduğu için Varadero gibi fazla turistik yerlerde 15 CUC’a kadar çıkabilir.
 • Upmann ve Partagas da meşhur markalardır ancak puro deneyimi çok olmayanlar için biraz ağır olabilir.
 • Hoyo de Monterrey markası yumuşak içimli purolarıyla tanınır. En ünlüsü epicure no 2 dir. Adet fiyatı 7 CUC’tur.
 • Romeo y Julieta bir diğer dünya çapında ünlü markadır. En ünlüsü 3,90 CUC’luk fiyatıyla Romeo no 2 dir. Yukarıda bahsettiğim purolara kıyasla daha ince olduğu için içimi daha kısa sürer.
 • Şahsi favorim Ramon Allones markasıdır. Biraz zor bulunmasına karşılık fiyat kalite konusunda en iyi Küba markası denebilir. Uzun içim sevenler için “Specially Selected (6.05 CUC)” daha kısa içim arayanlar için “Smal Club Coronas( 3.65 CUC)” tavsiye edilir. İçimi rahat, aromaları zengindir.
 • Tek uzak durulması gereken marka en ucuzu olan Guantanamera’dır. O kadar yoldan sonra Küba’ya gitmişken daha iyisini hak ediyorsunuz. Ayrıca hediye olarak götürmeniz durumunda sevdikleriniz hayal kırıklığına uğrayabilir.

Unutmadan puro işiyle ilgili olarak bir iki uyarımı daha dile getirmekte fayda var.

Puro makasınızı yanınızda götürün, orta kalite makaslar Türkiye’de 60-70 TL’e bulunuyor.

Puroyu asla sigarayı yaktığınız çakmakla ya da zippoyla yakmayın, aroması bozulur, sadece benzin tadı gelir.

Puronun külünü sigara gibi biriktikçe hemen dökmeyin, biraz vakit geçince nazikçe dökün, aksi takdirde yapısı bozulur.

Bu yazıyı okuduktan sonra bu kadar çok şey nasıl aklımızda kalacak, bu biraz abartı diye düşünebilirsiniz ancak Küba her zaman gidilen bir yer değil, gitmişken keyfini tam çıkarmak lazım. Puro da bunun önemli bir parçası. Ayrıca döndüğünüzde puro bilginizle hava atabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder